Dożynki Gminno-Parafialne w Paarach

Dożynki to podsumowanie wysiłku rolników, sadowników, ogrodników. To również podziękowanie za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie radosne spotkanie  rolników i wszystkich mieszkańców.

18 sierpnia w Paarach odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, których gospodarzem był Wójt Gminy Susiec oraz Proboszcz Parafii w Hucie Różanieckiej – ks. Piotr Lizakowski. Organizatorem dożynek był również Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, a współorganizatorami byli: Sołectwo Paary i Huta Szumy, KGW „Super Trzynastka” i „Nad Szumami”, Zespół Parzanki, OSP Paary oraz Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej Paary.

Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się Dziękczynną Mszą Świętą w kaplicy pw. Św. App. Piotra i Pawła celebrowaną przez ks. Krzysztofa Rogalskiego, słowo Boże wygłosił Ks. Jarosław Pukaluk, a asystowali również Ks. Mariusz Pastuszak oraz proboszcz tej parafii Ks. Piotr Lizakowski.  Po zakończeniu Mszy Świętej z kaplicy wyruszył korowód  dożynkowy, który prowadzili harcerze z 29.DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego z ph. Katarzyną Koper, następnie Orkiestra Dęta z Łosińca, Poczty Sztandarowe: Poczty Sztandarowe Szkolne  (ZSP w Suścu, SP im Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym, SP im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu), Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego OSP RP w Suścu , Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego PSL, Poczet Sztandarowy Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Suścu, Kolejno to Starostowie Dożynek, a także Gospodarze Dożynek, zaproszeni goście oraz 12 delegacji z wieńcami: KGW Majdan Sopocki II, KGW Grabowica, KGW Ciotusza Stara, KGW „Super Trzynastka” Paary i Zespół Śpiewaczy „Parzanki”, Sołectwo Susiec, KGW „Sąsiadki” Łuszczacz i Róża, KGW Łosiniec I, KGW „Niezapominajki Rybnica”, KGW „Perełki Roztoczańskie” Oseredek, Sołectwo Majdan Sopocki I, KGW Łosiniec II, KGW Nowiny, a także mieszkańcy gminy i turyści.

Na specjalnie przygotowanym na tą uroczystość placu starości dożynkowi Beata Sienkiel i Witold Sienkiel  przekazali chleb gospodarzowi naszej Gminy Wójtowi Zbigniewowi Naklickiemu oraz proboszczowi ks. Piotrowi Lizakowskiemu, którzy podziękowali rolnikom za ich trud w ciężkiej pracy rolniczej. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: Jan Fila – Dyrektor Rejonu Energetycznego w Tomaszowie Lubelskim, Członek Zarządu Powiatu; Wojciech Zbiegień – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej; Krzysztof Gałaszkiewicz – Dyrektor Lubelskiego oddziału Agencji i Modernizacji Rolnictwa; Tadeusz Suski – Radny Rady Powiatu Tomaszowskiego; Jan Kudełka – Skarbnik Gminy Susiec , Tomasz Skroban – Sekretarz Gminy Susiec; Leszek Ważny – Przewodniczący Rady Gminy Susiec; Jacek Kozak – Komendant Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej; Jarosław Krupa – Komendant Posterunku Policji w Suścu; Adam Skiba – Leśniczy Nadleśnictwa Józefów; Marek Słotwiński – inż. Nadzoru w Nadleśnictwie Józefów; Edward Trześniowski – Prezes Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; Henryk Kajtel – V-ce Prezesa Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; dr Mirosława Kapuścińska – Dyrektor NZOZ w Suścu i Majdanie Sopockim; Piotr Korkosz – Prezes Gminnego Zarządu OSP Susiec; Szczepan Łasocha – Komendant Gminnego Zarządu OSP Susiec; dyrektorzy szkół z nauczycielami i harcerzami; dyrektorzy i kierownicy jednostek Urzędu Gminy; Prezesi stowarzyszeń, KGW, Prezesi OSP, Zespoły Śpiewacze.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie wystąpiły Zespoły Śpiewacze z Gminy Susiec: „Parzanki”, „Zagórzanki”, „Grabowiczanki”, oraz „Jutrzenka”. Tego dnia na scenie zaprezentował się również  Klub Seniora z Suśca oraz Kabaret Aluzja z Tomaszowa Lubelskiego.  Wspaniałą zabawę zapewniły nam: Kapela Uroczysko z Krasnegostawu, Zespół Relax Gold oraz Zespół Masterfox.

Wśród wielu atrakcji zaplanowanych na ten dzień nie zabrakło wielu pyszności, przygotowanych przez KGW z naszej gminy: Susiec, Oseredek, „Nas Szumami”, „Super Trzynastka”. W trakcie uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy; w kategorii tradycyjny: I miejsce zajęło KGW Paary, Zespół Parzanki, II miejsce KGW Nowiny, III miejsce KGW Rybnica „Niezapominajki”; natomiast w kategorii współczesny wieniec dożynkowy: I miejsce zajęła KGW Grabowica, II miejsce KGW Ciotusza Stara, III KGW Łosiniec II. Wytypowano również najładniejsze dekoracje na posesję dożynkową w której I miejsce zajęła Dorota Horoszko, II miejsce Henryk Bondyra, III miejsce Agnieszka Marynicz, a wyróżnienie otrzymały: Danuta Pakosik oraz Anna Szpak.

Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Wójta Gminy Susiec, Proboszcza Parafii Huta Rożaniecka i Dyrektora GOK Susiec.

Po raz pierwszy został zorganizowany konkurs na Najładniejsze stoisko Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkie KGW prezentujące swoje stoiska podczas dożynek otrzymały wyróżnienia i nagrody finansowe.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek z całego serca dziękujemy.

Uroczystość Patriotyczno-Religijna w Łosińcu 2019