Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
  • Image 07
  • Image 08
  • Image 09
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Powitanie
Witaj na oficjalnej stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

Dożynki Gminno-Parafialne w Paarach

Dożynki to podsumowanie wysiłku rolników, sadowników, ogrodników. To również podziękowanie za trudy pracy na roli, za ogromny wysiłek i poświęcenie, a jednocześnie radosne spotkanie  rolników i wszystkich mieszkańców.

18 sierpnia w Paarach odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, których gospodarzem był Wójt Gminy Susiec oraz Proboszcz Parafii w Hucie Różanieckiej – ks. Piotr Lizakowski. Organizatorem dożynek był również Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, a współorganizatorami byli: Sołectwo Paary i Huta Szumy, KGW „Super Trzynastka” i „Nad Szumami”, Zespół Parzanki, OSP Paary oraz Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej Paary.

 Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się Dziękczynną Mszą Świętą w kaplicy pw. Św. App. Piotra i Pawła celebrowaną przez ks. Krzysztofa Rogalskiego, słowo Boże wygłosił Ks. Jarosław Pukaluk, a asystowali również Ks. Mariusz Pastuszak oraz proboszcz tej parafii Ks. Piotr Lizakowski.  Po zakończeniu Mszy Świętej z kaplicy wyruszył korowód  dożynkowy, który prowadzili harcerze z 29.DH „Bursztynowy Szlak” z Majdanu Sopockiego z ph. Katarzyną Koper, następnie Orkiestra Dęta z Łosińca, Poczty Sztandarowe: Poczty Sztandarowe Szkolne  (ZSP w Suścu, SP im Marii Konopnickiej w Majdanie Sopockim Pierwszym, SP im. Żołnierzy Armii Kraków w Łosińcu), Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego OSP RP w Suścu , Poczet Sztandarowy Zarządu Gminnego PSL, Poczet Sztandarowy Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Suścu, Kolejno to Starostowie Dożynek, a także Gospodarze Dożynek, zaproszeni goście oraz 12 delegacji z wieńcami: KGW Majdan Sopocki II, KGW Grabowica, KGW Ciotusza Stara, KGW „Super Trzynastka” Paary i Zespół Śpiewaczy „Parzanki”, Sołectwo Susiec, KGW „Sąsiadki” Łuszczacz i Róża, KGW Łosiniec I, KGW „Niezapominajki Rybnica”, KGW „Perełki Roztoczańskie” Oseredek, Sołectwo Majdan Sopocki I, KGW Łosiniec II, KGW Nowiny, a także mieszkańcy gminy i turyści.

Na specjalnie przygotowanym na tą uroczystość placu starości dożynkowi Beata Sienkiel i Witold Sienkiel  przekazali chleb gospodarzowi naszej Gminy Wójtowi Zbigniewowi Naklickiemu oraz proboszczowi ks. Piotrowi Lizakowskiemu, którzy podziękowali rolnikom za ich trud w ciężkiej pracy rolniczej. Tego dnia swoją obecnością zaszczycili nas: Jan Fila – Dyrektor Rejonu Energetycznego w Tomaszowie Lubelskim, Członek Zarządu Powiatu; Wojciech Zbiegień – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej; Krzysztof Gałaszkiewicz – Dyrektor Lubelskiego oddziału Agencji i Modernizacji Rolnictwa; Tadeusz Suski – Radny Rady Powiatu Tomaszowskiego; Jan Kudełka – Skarbnik Gminy Susiec , Tomasz Skroban – Sekretarz Gminy Susiec; Leszek Ważny – Przewodniczący Rady Gminy Susiec; Jacek Kozak – Komendant Placówki Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej; Jarosław Krupa – Komendant Posterunku Policji w Suścu; Adam Skiba – Leśniczy Nadleśnictwa Józefów; Marek Słotwiński – inż. Nadzoru w Nadleśnictwie Józefów; Edward Trześniowski – Prezes Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; Henryk Kajtel – V-ce Prezesa Zarządu Gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych; dr Mirosława Kapuścińska – Dyrektor NZOZ w Suścu i Majdanie Sopockim; Piotr Korkosz – Prezes Gminnego Zarządu OSP Susiec; Szczepan Łasocha – Komendant Gminnego Zarządu OSP Susiec; dyrektorzy szkół z nauczycielami i harcerzami; dyrektorzy i kierownicy jednostek Urzędu Gminy; Prezesi stowarzyszeń, KGW, Prezesi OSP, Zespoły Śpiewacze.

Po części oficjalnej rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie wystąpiły Zespoły Śpiewacze z Gminy Susiec: „Parzanki”, „Zagórzanki”, „Grabowiczanki”, oraz „Jutrzenka”. Tego dnia na scenie zaprezentował się również  Klub Seniora z Suśca oraz Kabaret Aluzja z Tomaszowa Lubelskiego.  Wspaniałą zabawę zapewniły nam: Kapela Uroczysko z Krasnegostawu, Zespół Relax Gold oraz Zespół Masterfox.

Wśród wielu atrakcji zaplanowanych na ten dzień nie zabrakło wielu pyszności, przygotowanych przez KGW z naszej gminy: Susiec, Oseredek, „Nad Szumami”, „Super Trzynastka”. W trakcie uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na wieniec dożynkowy; w kategorii tradycyjny: I miejsce zajęło KGW Paary, Zespół Parzanki, II miejsce KGW Nowiny, III miejsce KGW Rybnica „Niezapominajki”; natomiast w kategorii współczesny wieniec dożynkowy: I miejsce zajęła KGW Grabowica, II miejsce KGW Ciotusza Stara, III KGW Łosiniec II. Wytypowano również najładniejsze dekoracje na posesję dożynkową w której I miejsce zajęła Dorota Horoszko, II miejsce Henryk Bondyra, III miejsce Agnieszka Marynicz, a wyróżnienie otrzymały: Danuta Pakosik oraz Anna Szpak.

Nagrody finansowe zostały ufundowane przez Wójta Gminy Susiec, Proboszcza Parafii Huta Rożaniecka i Dyrektora GOK Susiec.

Po raz pierwszy został zorganizowany konkurs na Najładniejsze stoisko Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkie KGW prezentujące swoje stoiska podczas dożynek otrzymały wyróżnienia i nagrody finansowe.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Dożynek z całego serca dziękujemy.

 

Informator Turystyczny
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Najnowszy album
Zapraszamy po odbiór wyrobów garncarskich

W naszej galerii posiadamy
zdjęć!
Kargul i Pawlak
Polub nasz profil na Facebook
Bądź zawsze na bieżąco