Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
  • Image 07
  • Image 08
  • Image 09
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Powitanie
Witaj na oficjalnej stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

XVIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu

Festiwal Sobota fot: (GOK Susiec)
Festiwal Niedziela-część 1 fot: (P. Najda)
Festiwal Niedziela-część 2 fot: (GOK Susiec)

Miniona sobota i niedziela upłynęła mieszkańcom Gminy Susiec oraz licznej rzeszy turystów pod znakiem folkloru i tradycji, a to za sprawą odbywającego się tutaj XVIII Transgranicznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu w dniach 27-28.07.2019 r. Jest to jedno z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w naszej Gminie. Organizatorem festiwalu było Stowarzyszenie „ Alternatywy” z Suśca, a Partnerami Wójt Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, którzy pokazali, że muzyka ludowa jest ciągle żywa oraz atrakcyjna dla szerokiej publiczności. Imprezie patronował Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski oraz Starosta Powiatu Tomaszowskiego - Henryk Karwan. Patronatem medialnym objęło: Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia i Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie”.
Hasłem przewodnim tegorocznego dwu dniowego Festiwalu był konkurs piosenki ekologicznej „Ekologiczne Roztocze”. W swojej obecnej formie festiwal nie tylko umożliwia szerokiemu gronu odbiorców obcowanie z żywą kulturą ludową, ale pozwala doświadczyć radości ze słuchania 
i podziwiania zespołów ludowych. Festiwal jak jego wcześniejsze edycje stał na bardzo wysokim poziomie artystycznym, konkurencja była ogromna. 
W sobotni wieczór na scenie zaprezentowało się 7 zespołów śpiewaczych działających na terenie Gminy Susiec: „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej , „Kwiaty Roztocza” z Gminy Susiec, „Parzanki” z Paar , „Zagórzanki” z Łuszczacza, „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej ,”Grabowiczanki” z Grabowicy i „Szumy” z Suśca. Występy zespołów oceniało jury pod przewodnictwem Małgorzaty Giska wraz Lillą Walczak i ks. Rafałem Kowalczukiem, którzy wyłonili laureatów do niedzielnego finału, a mianowicie zespoły: „Grabowiczanki” „ Kwiaty Roztocza” i „Zagórzanki”. Poza konkursem wystąpił zespół „ Kunowianie” który zaprezentował swoją bogatą i różnorodną muzykę. 
Niedzielne, upalne popołudnie rozpoczęliśmy od finału piosenki ekologicznej. Na scenie wystąpiło 12 zespołów śpiewaczych z województwa lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prezentujące się zespoły oceniało ponownie profesjonalne jury w składzie: Artur Sępoch - przewodniczący, Małgorzata Giska, Lilla Walczak i Ks. Krzysztof Hawro, którzy po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych postanowili przyznać: I miejsce – zespół wokalny Bell Canto z Tyszowiec, II miejsce - Zespół Śpiewaczy „Grabowiczanki” z Grabowicy, III miejsce - Zespół „Narolskie Nutki" z Narola. Wszyscy uczestnicy konkursu sobotniego jak i niedzielnego otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe dofinansowane przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: “Europa inwestująca w obszary wiejskie” Zadanie pn. „XVIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu” współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, działanie “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER “ PROW 2014-2020. Projekt dofinansowany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”. 
W czasie, kiedy jury udało się na naradę mieszkańców i przybyłych gości powitał Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki. W ramach „Ekologicznego Roztocza" odbyły się również dwa inne konkursy dla dzieci: plastyczny i konkurs z ogólnej wiedzy ekologicznej, gdzie do zdobycia były także nagrody rzeczowe.
Przez dwa dni festiwalu nie zabrakło koncertów znanych artystów : Norbiego, Janusza Laskowskiego, Markusa P oraz zespołów; Defis, Meffis, Coco Jumbo, Looks - koncerty, które przyciągnęły tłumy. Festiwal uświetniły także występy zespołów z Ukrainy: Roksolana czy Folk Ladies.
Ponadto imprezie towarzyszył Jarmark, podczas którego można było zakupić kulinarne specjały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Ciotuszy Nowej, Łosińca I, Nowin, Wólki Łosinieckiej i Maził, podziwiać prezentację wyrobów rzemiosła i rękodzieła artystycznego ludowych artystów i lokalnych twórców. Dopełnieniem sobotnio-niedzielnego wieczoru była dyskoteka pod gołym niebem z DJ Sweetu i DJ Adamussem. Konferansjerem festiwalu sobotniego była Anita Malinowska – pracownik GOK, a w niedzielę Paweł Kowalczyk – redaktor Radia Złote Przeboje. 
Dziękujemy także naszym sponsorom, którzy co roku o nas pamiętają, a byli to: Wiesław Byra – Usługi Transportowo – Sprzętowe Susiec, Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Lubelskim oddział w Suścu, Piotr Bujara - Usługi Tartaczne Susiec , Daniel Naklicki – Ośrodek Wczasowy „Roztoczanka” Susiec, Zdzisław Jachym – P.H. „Chemia” Hurt-Detal Tomaszów Lubelski, Lucyna i Bogdan Kozyra – Pensjonat „Sosnowe Zacisze” - Susiec, Piotr Naklicki i Wojciech Naklicki – Firma Handlowo-Usługowo-Wytwórcza „EUROCAMP” Susiec, Justyna i Adam Bondyra – Zakład Usługowo-Produkcyjny „Drewmet” Susiec, Zbigniew Misiewicz – Przedsiębiorstwo Usługowe PRO-BUD Tomaszów Lubelski, Jan Bondyra – Paary, Danuta Pakosik- Spółdzielnia Socjalna Arka, Marian Włosinowicz – Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Martex Susiec, Zbigniew Pogudz – Delikatesy Susiec, Mateusz Zawiślak – AVP Reklama Rybnica, Kazimierz Caryk - Zakład Usług Wielobranżowych Susiec oraz Firma „Adamex” Biłgoraj.
Organizacja festiwalu to sztab ludzi, którzy swoją pracą i zaangażowaniem pomagali, aby wszystko było dopięte i aby publiczność była zadowolona i wróciła do nas za rok, a podziękowania kierujemy do naszych pracowników GOK-u, pracowników Gminy, Referatu Usług Gospodarki Komunalnej, WTZ w Grabowicy, strażaków, KGW oraz zespołów. 
DZIĘKUJEMY 
Informator Turystyczny
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Najnowszy album
Kulig

W naszej galerii posiadamy
zdjęć!
Kargul i Pawlak
Polub nasz profil na Facebook
Bądź zawsze na bieżąco