Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
  • Image 07
  • Image 08
  • Image 09
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Powitanie
Witaj na oficjalnej stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

50-lecie Zespołu Grabowiczanki

23 czerwca 2019 r. odbył się jubileusz 50 - lecia zespołu Grabowiczanki, który rozpoczęto Mszą Św. w kaplicy w Grabowicy pod wezwaniem NMP Królowej Polski sprawowaną przez ks. wikariusza Piotra Grzechnika i ks. Tadeusza Sochana,  a oprawę mszy przygotowali jubilaci. W czasie kazania ks. Tadeusz Sochan – założyciel, a zarazem kierownik zespołu na początku jego powstania, przypomniał nam jak powstał zespół i jaka był współpraca przez te wszystkie lata jego działalności.  Dalsza uroczystość odbyła się na placu szkolnym w tej miejscowości którą poprowadziła Dyrektor GOK – Joanna Kowalczuk.

Organizatorami jubileuszu byli Wójt Gminy Susiec, Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Zespół Grabowiczanki, a współorganizatorem Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Patronat Honorowy objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, a Patronat Medialny - Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie”.

Następnie Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki przywitał gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, a byli to: Posłeł na Sejm RP - Tomasz Zieliński, Kierownik Filii Urzędu w Zamościu Mariusz Tłuczek,

Starosta Tomaszowski – Henryk Karwan, Dyrektor PGE Dystrybucja S.A Oddział Zamość Rejon Energetyczny Tomaszów Lub. oraz Członek Zarządu Powiatu -  Jan Fila, Radny Rady Powiatu Tomaszów Lub.- Tadeusz Suski, Przewodniczący Rady Gminy Susiec - Leszek Ważny, Sekretarz Gminy Susiec - Tomasz Skroban, Prezes  Zarządu LGD „Roztocze Tomaszowskie” Ewa Piwko – Witkowska oraz Dyrektora  tego Biura- Marta Fus , Ks. Tadeusz  Sochan, Ks. Mariusz  Pastuszak, Radna Rady Gminy Susiec - Małgorzata Burda, Dyrektor SP w Grabowicy - Urszula Szymańska, Kierownik WTZ w Grabowicy - Rafał Bodys, Prezes Stowarzyszenia w Grabowicy - Mariola Zub, Władysław Bondyra – były Dyrektor GOK Susiec, Sołtys wsi - Krzysztof Byra, Józef Koper – Prezes OSP Grabowica wraz ze strażakami, Marta Łasocha – przewodnicząca KGW wraz z członkiniami, Janina Kowalczuk – śpiewaczka ludowa oraz zespoły śpiewacze z naszej gminy: „Jutrzenka” – Alina Bednarz,  „Zagórzanki” – Cecylia Kopeć, „Sopocka Nuta” – Kamila Sobolewska,  „Parzanki”  - Danuta Pakosik, „Szumy” – Maria Gruszka, „Olszanka” – Barbara Jarczak,  „Kwiaty Roztocza” – Bogusława Mandziuk oraz mieszkańcy naszej gminy.

Podczas uroczystości Kierownik Zespołu Grabowiczanki Halina Szymańska odczytała historię zespołu w której przedstawiła wszystkich członków rozpoczynających śpiewanie po osoby, które przejęły i kontynuują nieprzerwanie śpiewanie w zespole. Usłyszeliśmy jak wiele nagród, wysokich miejsc, wyróżnień przez te wszystkie lata zdobywał zespół i jak wiele występów miał na swoim koncie nie tylko w gminie czy w powiecie, a nawet i poza granice województwa reprezentując pięknie naszą małą ojczyznę. Następnie usłyszeliśmy piosenki: "Matulu moja", "Kawiarenki", " Spała babka spała", "Po to płynie czas", "U stóp Roztocza" w wykonaniu zespołu „Grabowiczanki”. 

W tym dniu Wójt wraz z Sekretarzem wręczyli wszystkim członkom zespołu tym byłym i obecnym listy gratulacyjne i statuetki oraz dla Pań róże, a dla panów małe upominki jako podziękowanie, że od 50 lat zespół tworzy tradycję polskiego śpiewu przekazując ją z pokolenia na pokolenie zachowując tym dziedzictwo narodowe.

Zespół otrzymał także od Wójta grawer ton z pięknymi życzeniami na okoliczność jubileuszu. Również jubilaci otrzymali upominki, kosze, kwiaty, słodkości od gości, którzy osobiście składali życzenia naszym solenizantom życząc kolejnych takich jubileuszy.

Tego dnia wiele ciepłych słów padło również w kierunku ks. Tadeusza Sochana – założyciela zespołu i zarazem kierownika pełniącego, aż 9 lat tą funkcję, który zasiał to ziarno i cały czas, kiedy drogi się rozeszły, mógł zawsze wspierać zespół – być jego częścią.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęliśmy część artystyczną, którą poprowadziła Monika Bondyra. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Grabowicy w krótkich scenkach humorystycznych, następnie  Zespół Zadyma z WTZ z Grabowicy oraz wystąpiły nasze zespoły śpiewacze: „Jutrzenka”,  „Zagórzanki” , „Sopocka Nuta”,  „Parzanki” , „Szumy”, „Olszanka” ,  „Kwiaty Roztocza”, a na końcu z wesołym wierszem zaprezentowała się i seniorka z Grabowicy Teresa Bondyra.

W tym dniu zespół otrzymał wiele słów uznania, padały piękne życzenia na kolejne lata działalności, a ja jako Wójt ogromnie się cieszę, że możemy wspólnie świętować taki jubileusz oraz, że kultura ludowa w naszej gminie jest ważnym elementem o który wszyscy wspólnie dbamy.

Jeszcze raz gratuluję pięknego jubileuszu i dziękuję,.

Składamy wszystkim serdeczne podziękowania, którzy finansowo i rzeczowo wsparli jubileusz oraz pomagali przy jego organizacji.

FILM Autor: (Piotr Łoza)
FILM Autor: (GOK Susiec)

Informator Turystyczny
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Najnowszy album
Spotkanie Zespoły Śpiewacze

W naszej galerii posiadamy
zdjęć!
Kargul i Pawlak
Polub nasz profil na Facebook
Bądź zawsze na bieżąco