VIII Jarmark Susiecki

To już tradycja, że Jarmark Susiecki otwiera sezon turystyczny naszej roztoczańskiej miejscowości, który w tym roku odbył się 28.04.2019 r. w susieckim parku, a była to już ósma edycja. Organizatorami byli: Wójt Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu. Patronat Honorowy został objęty przez Starostę Tomaszowskiego Pana Henryka Karwana, natomiast Patronat medialny objęli: Radio Lublin, Tygodnik Zamojski, Kronika Tygodnia oraz Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie” Otwarcia Jarmarku dokonał Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki. W ramach Jarmarku zostały wręczone puchary i nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach Biegu nad Tanwią i marszu Nordic Walking, który każdego roku cieszy się bardzo dużą popularnością. Podczas Jarmarku prowadzona była zbiórka publiczna przez Wolontariuszy: Sołtysa z Ciotuszy Starej - Katarzyny Makuch – Stadnickiej oraz strażaka OSP Ciotusza Stara - Kazimierza Uchmana na rzecz odbudowy zniszczonego w pożarze domu Rysia Kozaka mieszkańca Ciotuszy Starej (gm. Susiec) pod patronatem akcji Parasol Roztocza. Jarmark Susiecki to również różnorodne wyroby artystyczne, dekoracyjne, użytkowe, rękodzieło, cuda z wikliny, zabawki, a także wiele innych drobiazgów prezentowane na licznych stoiskach. To także prezentacja bogatego dorobku kulinarnego naszego regionu, gdzie swoje wyroby zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu tomaszowskiego - KGW Polany, KGW Bełżec I, KGW Typin, KGW Steniatyn, KGW Michalów, KGW Nedeżów, KGW Grabowica, KGW Łuszczacz - które jednocześnie uczestniczyły w konkursie na „Najlepszego Roztoczańskiego Łakocia”. 4-osobowa komisja pod przewodnictwem Lucyny Kozyra - właściciela Pensjonatu „Sosnowe Zacisze” stanęła przed trudnym zadaniem, gdyż wszystkie ciasta stanowiły swego rodzaju słodkie arcydzieła. Jury przyznawało punkty za wygląd, smak i do końca nie znało autorów, które oznaczone były numerkami. Zwyciężyło ciasto „Kajmkowe” przygotowane przez panie z KGW Michalów gm. Rachanie, natomiast wyróżnienie powędrowało do KGW „Sąsiadki” Łuszczacz gm. Susiec za ciasto pod nazwą „Szachownica”. Uczestnicy konkursu otrzymali upominki i nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Susiec i GOK Susiec. Ciasta poddane zostały do degustacji uczestników Jarmarku i rozeszły się w błyskawicznym tempie. Jarmark to również zabawy dzieci z animatorem czy pokazy grupy rekonstrukcji historycznej „Banici Zamojscy”. Na scenie prezentowały się zespoły śpiewacze : „Szumy”, „Grabowiczanki”, „Kwiaty Roztocza”, a także Klub Seniora w scence humorystycznej oraz uczniowie Szkoły Casio, działającej przy GOK-u pod kierunkiem Zdzisława Haci. A wieczorem zaczęliśmy koncerty zespołów: zespół muzyki country „ŚcianaW” , „TeX”, a na koniec atrakcji występ gwiazdy wieczoru zaspołu „Dejw”. Imprezę poprowadziła Wiktoria Pogudz – wolontariuszka susieckiego GOK-u. Pomimo deszczu i chłodu atmosfera była bardzo gorąca, publiczność nas nie zawiodła - za co dziękujemy.
Kulig