III Zimowy Rajd Pieszy Szlakiem Szumów

Organizatorzy: Wójt Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Współorganizator: Nadleśnictwo Józefów

Cele rajdu:

• promocja „Roztoczańskich Szumów”,  które w 2008 r. zostały zaliczone przez  czytelników „Rzeczypospolitej” do grona „7 Cudów Polskiej Natury”, a w 2016 r. uzyskały tytuł laureata  w konkursie miesięcznika National Geographic Traveler na „7 Nowych Cudów Polski”, jako jednej z najciekawszych atrakcji Roztocza,
  • zapoznanie z terenem Gminy Susiec,  występująca fauną i florą, oraz gospodarką leśną prowadzoną w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej,
  • kształtowanie postaw proekologicznych
  • uzyskanie umiejętności orientacji w terenie w tym: posługiwania się mapą
    i kompasem,
  • podnoszenie tężyzny fizycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Zbiórka uczestników odbędzie się o godz. 9:00 na  parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu.  W trakcie zbiórki zostanie sprawdzony przez przewodnika stan  przygotowania uczestników do rajdu, pod kątem wyposażenia.

Wymagania:

• Właściwy ubiór
  • wygodne buty - dostosowane do pogody,
  • w przypadku głębokiego śniegu - obuwie zimowe (bardzo przydatne ochraniacze p. śniegowe)
  • płaszcz p. deszczowy (np. z folii)  w przypadku niekorzystnej aury
  • plastry na otarcia (polecane dla osób z nowymi butami)
  • napój i kanapka
  • przydatny plecak

Uczestnikami mogą być:

1. dzieci w wieku od 7 roku życia ze szkół gminy Susiec (pod opieką rodzica, opiekuna,
     ewentualnie pracowników GOK w Suścu)
  2. młodzież od 14 lat
  3. osoby dorosłe

Rajd odbędzie się pieszym „Szlakiem Szumów” – niebieskim i żółtym.

Trasa na odcinku: GOK w Suścu - Wodospad na rz. Jeleń - przejście przez wąwóz rz. Jeleń - wzniesienie Kościółek (Zamczysko, Smoki) -  centralne miejsce rezerwatu "Nad Tanwią" zwane „Szumami”. Na trasie k. Szumów, zostanie zorganizowany posiłek  przy ognisku.  Powrót szlakiem Południowym – żółtym.
Długość trasy pieszej ok. 10  km.
Przewidywany czas przejścia  rajdu, wraz z czasem spędzonym przy ognisku  ok. 4 - 5 godz.
Przewidywany powrót do GOK w Suścu godz. 14:00.

Zapisy na rajd do dnia 20 lutego 2019 r. przyjmuje Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, ul. Tomaszowska 100, 22-672 Susiec, tel. 84 6654410 w. 22,

Przy zapisie należy podać:

1. imię i nazwisko uczestnika
  2. wiek  (w przypadku dzieci konieczne jest też podanie imienia i nazwiska rodzica lub pełnoletniego opiekuna)
  3. adres zamieszkania,
  4. nr telefonu