60 - Lecie powstania rezerwatów krajobrazowych

Już Kochanowski  Jan z Czarnolasu

O naszym Roztoczu pisywał czasem,

Gdzie Tanewicy wody przejrzyste

Wartko z Sopotem płyną do Wisły….

O wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy możemy  przeczytać także w utworach Sz. Szymonowica, M. Reja, H. Sienkiewicza, S. Staszica, W. Pola i wielu, wielu innych autorów poezji i prozy oraz świata nauki. Już w latach międzywojennych naukowcy urzędowo wydzielili te najpiękniejsze miejsca Roztocza z planów gospodarki leśnej jako rezerwaty „umowne”. Formalnie stały się rezerwatami krajobrazowymi  w lipcu 1958r.

Młodzież gimnazjalna naszej szkoły w dniu 21 września pod opieką p. T. Kłus i p. M. Mielniczek wybrała się do Leśniczówki  w Hamerni, gdzie uczestniczyła w Seminarium edukacyjnym: 60–lecie utworzenia rezerwatów krajobrazowych „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”. W spotkaniu wzięli także udział uczniowie ze szkół naszej gminy, nauczyciele z powiatu tomaszowskiego i biłgorajskiego, pracownicy samorządowi z Suśca i Józefowa. Część teoretyczną zaprezentowali leśnicy i krajoznawcy – dr Adam Kornat, mgr inż. Mateusz Przypaśniak  oraz przewodnik PTTK  Andrzej Czachrowski. Po części teoretycznej uczestnicy seminarium  udali się na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Czartowe Pole”, gdzie usłyszeli historię i legendę tego malowniczego miejsca. Czarcie tajemnice odkrywał przed młodzieżą Nadleśniczy Krzysztof Malec.

Niespotykany urok, rzeźba doliny oraz przełom Sopotu przez wapienne margle zawdzięczamy geologii i położeniu geograficznemu w strefie krawędziowej Roztocza na styku trzech wielkich struktur geologicznych Europy.

Najpiękniejsze miejsca Roztocza zaliczane są do Cudów Polskiej Natury.

Artykuł: (Urszula Bartoszek)

Rozstrzygnięcie Konkursu Bożonarodzeniowego