Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
  • Image 07
  • Image 08
  • Image 09
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Powitanie
Witaj na oficjalnej stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

60 - Lecie powstania rezerwatów krajobrazowych

Już Kochanowski  Jan z Czarnolasu

O naszym Roztoczu pisywał czasem,

Gdzie Tanewicy wody przejrzyste

Wartko z Sopotem płyną do Wisły….

 

   O wyjątkowości miejsca, w którym żyjemy możemy  przeczytać także w utworach Sz. Szymonowica, M. Reja, H. Sienkiewicza, S. Staszica, W. Pola i wielu, wielu innych autorów poezji i prozy oraz świata nauki. Już w latach międzywojennych naukowcy urzędowo wydzielili te najpiękniejsze miejsca Roztocza z planów gospodarki leśnej jako rezerwaty „umowne”. Formalnie stały się rezerwatami krajobrazowymi  w lipcu 1958r.

   Młodzież gimnazjalna naszej szkoły w dniu 21 września pod opieką p. T. Kłus i p. M. Mielniczek wybrała się do Leśniczówki  w Hamerni, gdzie uczestniczyła w Seminarium edukacyjnym: 60–lecie utworzenia rezerwatów krajobrazowych „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”. W spotkaniu wzięli także udział uczniowie ze szkół naszej gminy, nauczyciele z powiatu tomaszowskiego i biłgorajskiego, pracownicy samorządowi z Suśca i Józefowa. Część teoretyczną zaprezentowali leśnicy i krajoznawcy – dr Adam Kornat, mgr inż. Mateusz Przypaśniak  oraz przewodnik PTTK  Andrzej Czachrowski. Po części teoretycznej uczestnicy seminarium  udali się na ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Czartowe Pole”, gdzie usłyszeli historię i legendę tego malowniczego miejsca. Czarcie tajemnice odkrywał przed młodzieżą Nadleśniczy Krzysztof Malec.

  Niespotykany urok, rzeźba doliny oraz przełom Sopotu przez wapienne margle zawdzięczamy geologii i położeniu geograficznemu w strefie krawędziowej Roztocza na styku trzech wielkich struktur geologicznych Europy.

   Najpiękniejsze miejsca Roztocza zaliczane są do Cudów Polskiej Natury.

Artykuł: (Urszula Bartoszek)

Informator Turystyczny
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Najnowszy album
50 lecie zespołu Grabowiczanki

W naszej galerii posiadamy
zdjęć!
Kargul i Pawlak
Polub nasz profil na Facebook
Bądź zawsze na bieżąco