Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.
  • Image 01
  • Image 02
  • Image 03
  • Image 04
  • Image 05
  • Image 06
  • Image 07
  • Image 08
  • Image 09
Gminny Ośrodek Kultury w Suścu
Powitanie
Witaj na oficjalnej stronie internetowej Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu.

Forum Lokalne "Nic o nas bez nas - czyli I susieckie forum lokalne o młodzieży"

Dnia 19 września 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu odbyło się Lokalne Forum Programu Równać Szanse 2017 – „Nic o nas bez nas – czyli I susieckie forum lokalne o młodzieży”. 

Uczestnikami spotkania były osoby, które zostały wybrane przez młodzieżowych Ambasadorów Projektu min. władze samorządowe, dyrektorzy i nauczyciele szkół publicznych i niepublicznych, prezesi organizacji pozarządowych, WTZ, OSP i LKS, pracownicy urzędu gminy, GOK i biblioteki, policja, sołtysi, przedstawiciele KGW i rodzice, a także młodzież z programów Równać Szanse. Moderatorem forum była Małgorzata Misztal, a trenerem Kazimierz Wolańczuk. Gościliśmy także Pawła Waleckiego – specjalistę ds. realizacji projektów z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W forum uczestniczyło 33 osoby.
W czasie spotkania w grupach, a następnie wspólnie, zastanawiano się nad młodzieżą w gm. Susiec: Jaka jest? Jak i gdzie spędza wolny czas? Padały zarówno pozytywne wnioski jak i negatywne. Rozmawiano również o zasobach lokalowych, osobowych, organizacyjnych jakie posiada Gmina Susiec.

Wyłoniono wnioski, które wskazały na co trzeba zwrócić uwagę przy organizacji i tworzeniu oferty dla młodych min.: nie mają miejsca do spotkań, brak dla nich ofert, alternatywy, problem z komunikacją – dojazdami, brak inspiracji, decydowania samemu, brak liderów, autorytetów, nierówna dostępność, brak środków finansowych.

W kolejnym punkcie rozmawiano o aktywizacji zawodowej młodzieży i wsparciu udzielanej przez instytucje, organizacje czy osoby prywatne. Okazuje się, że mamy wielki potencjał, ale brakuje liderów, którzy mogliby to wszystko pociągnąć.

Na zakończenie forum wystąpiła młodzież, która zrealizowała i realizuje projekty z programu Równać Szanse, przedstawiając prezentacje co robili fajnego i jakie pozytywne odczucia mają.

Lokalne Forum okazało się bardzo potrzebne, bo uświadomiło nam wszystkim, że tak naprawdę, nie znamy do końca ich potrzeb rozwojowych i oczekiwań, bo w dużej mierze narzucamy im gotowe oferty i za nich rozwiązujemy problemy. Wszyscy wspólnie doszliśmy do wniosku, że sytuacja naszej młodzieży jest podobna jak w innych gminach z naszego terenu i boryka się z problemami typowymi dla wszystkich gmin wiejskich.
Informator Turystyczny
Muzeum pożarnictwa w Oseredku
Najnowszy album
50 lecie zespołu Grabowiczanki

W naszej galerii posiadamy
zdjęć!
Kargul i Pawlak
Polub nasz profil na Facebook
Bądź zawsze na bieżąco