Na Ludową Nutę wśród Przysmaków Regionalnych

29 kwietnia  2018 roku, w susieckim parku odbyła  się impreza „Na ludową nutę wśród przysmaków regionalnych”. Organizatorem tego  ciekawego  wydarzenia  było  Stowarzyszenie„ Alternatywy z Suśca przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury w Suścu i Wójta Gminy Susiec. Przedsięwzięcie realizowane było  w Ramach Projektu: Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie ”Zadanie pn. „Na Ludową Nutę wśród przysmaków regionalnych” współfinansowane  ze środków Unii Europejskiej w ramach  poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, działanie “Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach  inicjatywy LIDER “Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Projekt dofinansowany za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Roztocze Tomaszowskie”.

Impreza rozpoczęła się przeglądem mającym  charakter konkursu ,w którym brały udział  zespoły śpiewacze ,  kultywujące  rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości, poprzez melodię, gwarę. Celem  konkursu  było prezentacja i upowszechnianie rodzimego folkloru muzycznego, rozwijanie wrażliwości artystycznej uczestników przeglądu poprzez bezpośredni kontakt z pieśnią, tańcem
 i muzyką, inspirowanie wykonawców do własnych poszukiwań.

W przeglądzie wzięło udział 7 zespołów Śpiewaczych

• „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej
  • „Zagórzanki” z Łuszczacza,
  • „Parzanki” z Paar
  • „Kwiaty Roztocza” z Gminy Susiec
  • „ Szumy” z Suśca
  • „Sopocka Nuta” z Majdanu Sopockiego,
  • „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej,

występ każdego zespołu był nagradzany gromkimi brawami, a  komisja konkursowa

w składzie:

1. Zdzisław Hacia - przewodniczący
  2. Krzysztof Chyżyński – członek
  3. Janusz Kiecana - członek

oceniając dobór regionalnego repertuaru,  oraz poziom artystyczny, przyznało następujące nagrody

I miejsce – Zespół Śpiewaczy „Olszanka”z Wólki  Łosinieckiej,

II miejsce -  Zespół Śpiewaczy „Parzanki” z Paar,

III miejsce - Zespół Śpiewaczy „Kwiaty Roztocza” z gminy Susiec

Wyróżnienie-   Zespół Śpiewaczy „Szumy „ z Suśca.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych,  dla których przygotowali  mnóstwo  atrakcji
w programie pt. „W krainie jaskiniowców” -  dzieci, z wielką ochotą zgłaszały się do wspólnej zabawy, nie obyło się bez malowania buziek- ulubionej  rozrywki dla dzieci.

W to niedzielne popołudnie, odbył się też pokaz tłoczenia oleju -  można było zobaczyć jak tłoczono olej kilkadziesiąt lat temu  i jakich używano wtedy metod. Roślinny olej - przede wszystkim z siemienia lnianego był w czasie Wielkiego Postu jednym z podstawowych składników potraw. Tłoczenie oleju
z siemienia lnianego było długą i ciężką pracą, bo wszystko wykonywano ręcznie. Nasiona trzeba było zgnieść i wymieszać z wodą, później podgrzać na specjalnej patelni, przełożyć do lnianego płótna
 i dopiero wtedy można było wyciskać olej. By obsłużyć takie urządzenie trzeba było kilku silnych mężczyzn. Z około 4 kilogramów nasion powstawał litr oleju. Uczestnicy mogli nie tylko zobaczyć jak powstaje, ale i skosztować oleju, cenionego za smak i wartości odżywcze.

Odbył się  konkurs kulinarny „Na Najlepszą Potrawę Regionalną”. Do udziału w konkursie zgłosiły  się  KGW  z 14 miejscowości  gminy Susiec. Głównym celem konkursu  była promocja kultury ludowej, oraz związanych z nią tradycji kulinarnych.  Ocenie podlegał smak i jakość potraw, geneza i estetyczna prezentacja oraz sposób podania. Zgłoszono następujące dania przygotowane przez Panie z KGW:

• Gołąbki Roztoczańskie z kaszy grycznej z sosem,
  • Huciaki z pieca,
  • Zupa pokrzywowa z paluszkami,
  • Golasy Ciotuskie w sosie grzybowym,
  • Pierogi ruskie z okrasą,
  • Okraszki do barszczu na zakwasie,
  • Mix pierogów- ruskie, z mięsem ,z kapustą i grzybami,
  • Kapuśniak z pierogami z kaszą,
  • Kapusta ze śmietaną i cebularzem,
  • Zupa Świerzynka,
  • Roztoczańska zagrycha,
  • Przysmak Susiecki z jagodami- kluski jaglane i leniwe,
  • Kapucha Babuni,
  • Hamza z zupą kwaśnikową,

Komisja konkursowa w składzie

1. Lucyna Kozyra – przewodniczący
  2. Zuzanna Naklicka – członek

3.Ewa Piwko-Witkowska – członek

1. Joanna Kowalczuk - członek
  2. Zuzanna Naklicka – członek

6.Zbigniew Naklicki - członek

miała duży problem z wyłonieniem laureata konkursu kulinarnego, ponieważ potrawy cechował wysoki poziom kulinarny, wyśmienity smak oraz atrakcyjne podanie. Po długich obradach ogłoszono wyniki konkursu.

I miejsce –  Zupa pokrzywowa z paluszkami, KGW „ Na obcasach „ Ciotusza Nowa

II miejsce  - Kapusta ze śmietaną i cebularzem, KGW z Grabowicy

III miejsce – Gołąbki z kaszy grycznej  z sosem  ,KGW „ niezapominajki” z Rybnicy

Wyrównie  - Hamza z zupą kwaśnikową, KGW z Łosińca I

W trakcie, gdy komisja próbowała potrawy poszczególnych gospodyń, na scenie   wystąpili uczniowie szkoły muzycznej Casio prezentując swoje  umiejętności.

Uwieńczeniem całości imprezy było oczywiście uroczyste  ogłoszenie wyników zarówno  konkursie „Na ludową nutę”, jak i  „Na Najlepszą Potrawę Regionalną”

Zwycięzcy o poszczególnych kategoriach   oraz  pozostali uczestnicy  zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi,  ufundowanymi  przez organizatora, czyli Stowarzyszenie Alternatywy.  Dopełnieniem całość był koncert kapeli „Zbójnicy”, wzbogacając zabawę o wesołe góralskie klimaty pełne humoru, tańca.  Podczas koncertu górale znakomicie bawili publiczność.

Podsumowując należy podkreślić, przede wszystkim duże zainteresowanie Zespołów i KGW  biorących udział w konkursie  jak również, wyjątkowo aktywne uczestnictwo i zainteresowanie licznie przybyłych, mieszkańców,  gości i turystów.