Warsztaty "Pająków" ze słomy i papieru

25 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu odbyły się warsztaty rękodzieła „Pająki” ze słomy i papieru w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury zorganizowanych dla dzieci i młodzieży. Warsztaty przeprowadzili Małgorzata i Tomasz Krajewscy twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Folk Słoma. Państwo Krajewscy wykonują tradycyjne pająki ze słomy, kwiaty z bibuły, słomiane kapelusze oraz pisanki na wydmuszkach jaj. Wykonują to wszystko wykorzystując wzory zaczerpnięte od swoich przodków, z pamięci najstarszych mieszkańców swojej gminy, z literatury oraz te pozyskane dzięki współpracy z działem etnografii Muzeum Lubelskiego w Lublinie.
Podczas warsztatów uczestnicy z kolorowej bibuły, słomy i innych materiałów wykonywali ludowe ozdoby zwane pająkami, które kształtem nawiązują do kryształowych żyrandoli widywanych w pałacach, czy kościołach. Dawniej wykonywano je w okresie Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy. Misją warsztatów było przywrócenie sztuce ludowej miejsca we współczesnych domach.

Wywiad